Renginiai, parodos, akcijos
Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena.
Laiškus skaitytojams Tarptautinės vaikų knygos dienos proga yra parašę garsiausi pasaulio vaikų rašytojai: Astrida Lindgren, Meindertas DeJongas, Katherine Paterson, Cristine Nöstlinger ir kiti.
2021 metų šventės rėmėjas – Jungtinių Amerikos Valstijų IBBY skyrius. Kreipimosi tekstą parašė Kubos ir Amerikos poetė Margarita Engle, o plakatą sukūrė Brazilijos dailininkas, daugiau kaip šimto knygų autorius, 2014 m. H. Ch. Anderseno premijos laureatas Rogeris Mello.
ŽODŽIŲ MUZIKA
Margarita Engle
Kai skaitome, mūsų mintys auginasi sparnus.
Kai rašome, mūsų pirštai dainuoja.
Žodžiai – tai būgno garsai ir fleitos muzika puslapiuose,
sklandančios paukščių giesmės ir trimituojantys drambliai,
tekančios upės, putojantys kriokliai,
aukštai danguje
skraidantys drugeliai!
Žodžiai kviečia mus šokti –
ritmas, rimas, širdies plakimas,
kanopų kaukšėjimas ir sparnų plazdenimas,
senos ir naujos pasakos,
fantazija ir tikrovė.
Ar jaukiai tūnote namie,
ar kertate naujų žemių
ir svetimų kalbų sienas,
pasakojimai ir poezija
priklauso jums.
Kai dalijamės žodžiais, mūsų balsai
tampa ateities, taikos,
džiaugsmo ir draugystės muzika,
vilties
melodija.
Iš anglų kalbos vertė Kęstutis Urba
Plakatą atsisiųsti galite čia.
Skrajutę anglų k. atsisiųsti galite čia.
Padovanokite vaikams naujų knygų ir begalę džiaugsmo!
Jau dešimtą kartą akcija „Knygų Kalėdos“, kurią inicijavo ir toliau globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė, po visą Lietuvą skleidžia žinią – dalinkimės skaitymo džiaugsmu ir dovanokime knygas bibliotekoms bei vaikų dienos centrams.
„Žodžių alkis“: Tarptautinės vaikų knygos dienos kreipimasis
Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Tą dieną vyksta vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su vaikų knygos kūrėjais.
Šios šventės idėja priklauso Jellai Lepman. 1967 m. ji parašė atvirą laišką pasaulio skaitytojams ir paragino švęsti šią dieną. Nuo tol šventę kasmet remia kurios nors šalies IBBY skyrius. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Tekstas verčiamas į pagrindines pasaulio kalbas ir kartu su plakatu siunčiamas į visas pasaulio šalis, kuriose veikia IBBY organizacijos nacionaliniai skyriai. Kreipimasis ir plakatas tampa pagrindine Tarptautinės vaikų knygos dienos publikacija.
Laiškus skaitytojams Tarptautinės vaikų knygos dienos proga yra parašę garsiausi pasaulio vaikų rašytojai: Astrida Lindgren, Meindertas DeJongas, Katherine Paterson, Cristine Nöstlinger ir kiti.
IBBY Lietuvos skyriaus iniciatyva Vaikų knygos diena Lietuvoje minima nuo 1993 m. Minėjimo metu, kurį rengia Lietuvos IBBY skyrius, vaikų literatūros specialistai, knygų kūrėjai ir skaitytojai renkasi aptarti praėjusiais metais išleistų knygų, taip pat vyksta literatūros šventė – teikiamos premijos geriausių ir reikšmingiausių metų vaikų knygos kūrėjams.
2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjas buvo IBBY Lietuvos skyrius. Plakatą ir tekstą sukūrė vaikų knygų iliustruotojas ir autorius Kęstutis Kasparavičius. Plakato dizainerė – Deimantė Rybakovienė.
Daugiau informacijos rasite čia: 2019 m. Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjas – IBBY Lietuvos skyrius.
2020 m. Vaikų knygos dienos rėmėjas – IBBY Slovėnijos skyrius. Plakatą, o tiksliau – sulankstomą kubą, sukūrė du Hanso Christiano Anderseno premijos nominantai. Teksto autorius – literatūrologas, universiteto docentas ir rašytojas Peteris Svetina, kurio knygos išverstos į aštuonias kalbas, tarp jų – ir į lietuvių. Piešinį nupiešė dailininkas Damijanas Stepančičius.
ŽODŽIŲ ALKIS
Peter Svetina
2020 m. Vaikų knygos dienos plakatas
Krūmai mano gimtinėje sužaliuoja balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje – ir tada bemat juose pasirodo drugių kokonai. Panašūs į cukraus vatos gumulėlius, ilgainiui jie virsta vikšrais, graužiančiais lapą po lapo. Ir graužia jie tol, kol iš krūmų telieka, regis, vieni stagarai. Drugiams užaugus ir išskridus, krūmai kaip niekur nieko auga toliau. Kitąmet jie sužaliuoja iš naujo. Ir vėlei vėl.
Toks yra ir rašytojo, toks yra ir poeto gyvenimas. Apysakos ir eilėraščiai juos graužia, sekina, o užaugę išskrenda, sutupia į knygas ir keliauja nuo klausytojo prie klausytojo. Ir vėlei vėl.
O kas nutinka eilėraščiams ir apysakoms?
Pažįstu vieną berniuką, kuriam buvo atlikta akių operacija. Po jos dvi savaites jam teko gulėti tik ant dešinio šono, o paskui dar kokį mėnesį buvo draudžiama skaityti. Šiukštu jokio skaitymo! Kai po pusantro mėnesio berniukas paėmė į rankas knygą, jam atrodė, lyg semtų žodžius iš dubens šaukštu. Tekstą jis ryte rijo, tiesiogine šio žodžio prasme.
Dar pažinojau skaitančią mergaitę, kuri užaugusi tapo mokytoja. Kartą ji man pasakė: „Skurdžiai yra vaikai, kuriems tėvai neskaitė knygų.“
Eilėraščių ir apysakų žodžiai – tai maistas. Kūnui jis nėra įprastas – argi kas galėtų prisikimšti pilvą žodžių? Bet tai mūsų proto ir sielos penas.
Išalkus ir ištroškus ima mausti pilvas ir džiūti burna. Tad žmogus ieško nors kriaukšlelės duonos, puodelio ryžių, kukurūzų, kokios žuvies ar banano. Kuo smarkiau kankina alkis, tuo labiau žmogui blausiasi akys, jis nebeįstengia nieko įžvelgti, tik tuos kelis jį pasotinančius kąsnius.
Kitoks yra žodžių alkis – tai tarsi siela būtų tuščia, abejinga, pasipūtusi. Tie, kuriuos graužia toks alkis, nesupranta, kad jų siela sustirusi iš šalčio. Nesuvokia, kad patys praeina pro save, prasilenkdami su savastimi. Dalis pasaulio pabėga nuo jų, taip niekada ir nepastebėta. Šitokį alkį tegali numalšinti eilėraščiai ir apysakos.
Bet ar yra vilties pamaitinti sielą, jei niekada neskaitėte?
Žinoma, kad taip. Beveik nėra dienos, kad minėtas berniukas neskaitytų. O mokytoja, kadaise buvusi maža mergaitė, dabar knygas skaito savo auklėtiniams. Kiekvieną penktadienį. Kiekvieną savaitę. Jeigu kada nors mokytoja pamiršta skaitymą, vaikai jai primena.
O kaipgi rašytojai ir poetai? Kitąmet jie ir vėl sužaliuos. Ir vėl juos užgrauš apysakos ir eilėraščiai, kurie paskui – kaip tie drugiai – pasklis į visas puses. Ir vėlei vėl.
Iš slovėnų kalbos vertė Gabija Kiaušaitė
Plakatą atsisiųsti galite čia: Plakatas
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji Vaikų biblioteka (Trakų g.10) kviečia užsukti į biblioteką:Jūs galėsite skolintis leidinius į namus.
1. Mūsų bibliotekos fondas turtingas naujausiomis ir laiko patikrintomis knygomis. Tikrai rasite knygų ir iš “knygų sąrašo vasarai” :-).
2.Smagiai leisti laisvalaikį: žaisdamai stalo žaidimus (galima skolintis į namus), judriuosius žaidumus Xbox kompiuteriu, lankydami parodas arba jaukioje aplinkoje bendraudami su draugais.
3.Kviečiame nuo birželio 1 d. prisijungti prie skaitymo skatinimo iniciatyvos “Skaitymo iššūkis”. http://vasarasuknyga.lt/
Daugiau informacijos rasite:
Rudens atostogų metu mokyklos bibliotekininkės dalyvavo seminaruose „Suskaitmeninti lietuvių literatūros kūriniai portale www.epaveldas.lt“
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, nuo 2017 m. lapkričio 1 d. iki 2018 m. spalio 31 d. įgyvendina projektą „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę – turinio plėtra 2“. Šią priemonę iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija iš Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos. Projekto organizatoriai rengia seminarą „Rask tris skirtumus tarp suskaitmeninto ir „popierinio“ Profesoriaus Adelberto: suskaitmeninti lietuvių literatūros kūriniai portale www.epaveldas.lt“.
socialiniame tinkle „Facebook“ ir www.epaveldas.lt/lietuviu-literaturos-klasika
ir „ Įtraukti biblioteka – kiekvienam vartotojui. Biblioterapijos metodų taikymas mokyklos bibliotekoje“ Lietuvos aklųjų bibliotekoje
2018 m. Lietuvos aklųjų biblioteka vykdė projektą „Grožinės ir periodinės literatūros prieinamumo didinimas akliesiems ir silpnaregiams (III dalis)“. Projekto tikslas buvo padidinti aukštos kultūrinės ir meninės vertės grožinės literatūros prieinamumą asmenims, turintiems regos ar kitą negalią, dėl kurios negali skaityti leidinių įprastu formatu. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.
BALANDŽIO 2-OJI – TARPTAUTINĖ VAIKŲ KNYGOS DIENA
Tarptautinė vaikų knygos diena kasmet švenčiama balandžio 2-ąją, Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną, nuo 1967 m. Ta proga kreipimąsi į skaitytojus ir plakatą kuria vis kitas IBBY skyrius. 2018 m. ši galimybė suteikta latviams, švenčiantiems nepriklausomybės šimtmetį. Tekstą parašė Inese Zandere (g. 1958 m.), daugiau kaip 30 knygų vaikams ir paaugliams autorė, vaikų literatūros leidyklos „Liels un mazs“ įkūrėja (2004), redaktorė. Plakatą sukūrė jaunas (g. 1981 m.), kūrybingas dailininkas Reinis Pētersonas, iliustravęs daugiau kaip 20 knygų. Abu autoriai yra H. Ch. Anderseno premijos nominantai.
|
Школьная библиотека традиционно объявляет читательский конкурс «Лето с книгой 2017»
Условия конкурса:
- Читать книги! (на литовском, русском и других языках))
- Вести «Дневник читателя» (автор,название ,главные герои,чем понравилась и тд.)
- Выполнить любую творческую работу ( рисунок,кроссворд,поделку…)
Победители будут объявлены в сентябре!
«ЛУЧИК-2016-2017». Каждый год библиотека анализирует посещаемость и чтение книг. Определены лучшие читатели книг школьной библиотеки за 2016-2017 учебный год с 1-го по 12-е классы. Поздравляем победителей!
Библиотека сердечно благодарит наших любимых читателей за подаренные детские книги! Приятно получать подарки в преддверии Рождества и Нового года! Особенно, если их дарят от чистого сердца.
Благодарим: Девгутите Майю -7в класс; Герман Карину – Iа класс; папу из 8с класса; Овчинникова Александра – IIIс класс; Зевахина Дениса – Iа класс; Коган Максима -1а класс; Меркулова Эрика IVс класс; Колесник Констанцию -3а класс; Наумову Алису- 2с класс; Скинделите Лиану -4с класс; Белоненко Костантина -3а класс; Томашевич Николетту -3а класс; классного руководителя, учеников и родителей 2в класса; классного руководителя, учеников и родителей 1с класса; классного руководителя, учеников и родителей 3а класса; классного руководителя, учеников и родителей 1а класса; Здорьеву Ксению – 4с класс; Гомазкову Симону – 1с класс; Гомазкова Сергея- 6а класс; Балтрош Анастасию -8а класс; Саргсян Карину -4а класс; Куклериса Алана -3с класс; Метелицу Амилию- 3д класс; Дедюлеву Марию -7в; Порхун Екатерину -6в; Люлько Николь 4в…
Мы уверены, что благодаря такому пополнению фонда, ко многим читателям нашей библиотеки обязательно придёт вдохновение и желание окунуться в удивительный и незабываемый мир книги. Спасибо!
Школьный конкурс в прогимназии им.Софьи Ковалевской традиционно проходит после летних каникул. Ученики делают записи в «Дневниках чтения» ,рисуют иллюстрации к наиболее понравившимся произведениям, делают поделки… Лучшие работы находят место на выставке в библиотеке ,а читатели и целые классы отмечены школьной библиотекой благодарностью и сладким призом. Читайте всегда, читай везде!
Seimas yra priėmęs šešis nutarimus dėl 2017 metų:
Seimo nutarimą Nr. XII-1845 „Dėl 2017 metų paskelbimo Piliakalnių metais”;
Seimo nutarimą Nr. XIIP-4329 „Dėl 2017 m. paskelbimo Tautinio kostiumo metais;
Seimo nutarimą Nr. XIIP-4113 „Dėl 2017 metų paskelbimo Reformacijos metais”;
Seimo nutarimą Nr. XIIP-3858 „Dėl 2017 metų paskelbimo Sporto metais”;
Seimo nutarimą Nr. XII-2657 „Dėl 2017 metų paskelbimo Lietuvių kalbos kultūros metais“;
Seimo nutarimą Nr. XII-2656 „Dėl 2017 metų paskelbimo Algirdo Juliaus Greimo metais“;
Seimo nutarimą Nr. XII-2731 „Dėl 2017 metų paskelbimo Ievos Simonaitytės metais“.
Sofijos Kovalevskajos progimnazijos moksleiviai su knygų buveine – biblioteka supažindinami jau pirmoje klasėje, o pažintis tampa džiugia ir spalvinga švente. Pirmosios pažinties su mokyklos biblioteka šventę visuomet organizuoja bibliotekininkės.
Šeškinės knygų mugė
2016 05 28
Šią popietę Šeškinėje šurmuliavo Knygų mugė, kurią organizavo Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos moksleiviai, o man teko garbė tapti šio renginio globėju. Dėkoju organizatoriams, šauniam “Bravo” dainininkių kolektyvui ir visiems apsilankiusiems. #Šeškinė #KnygųMugė #Vilnius
Sveikiname
š. m. balandžio 18 d. mokykloje apsilankė V. Gapšys ir pasveikino bibliotekininkes L. Ovčinikovą ir V. Šubravają bei įteikė kultūros ministro Šarūno Biručio pasirašytą padėkos raštą už profesionalų ir kūrybingą darbą, prasmingas iniciatyvas ir jų įgyvendinimą, bibliotekos veiklos sklaidą, skaitymo kultūros puoselėjimą Pasaulio kultūros dienos proga. Vyko pokalbis prie apvalaus stalo.
Akcija
Kartą A. Einšteino buvo paklausta, kaip auklėti vaikus, kad jie taptų protingesni. Mokslininko atsakymas buvo paprastas ir išmintingas: ,, Jeigu norite, kad jūsų vaikai būtų protingi, skaitykite jiems pasakojimus. Jeigu norite, kad vaikai būtų dar protingesni, skaitykite jiems dar daugiau pasakojimų”. A. Einšteinas žinojo skaitymo ir vaizduotės svarbą.
Knygos – žinių lobynas, o bibliotekos – paslaptinga knygų saugojimo vieta, kuri žadina kūrėjų vaizduotę, tai vieta, kur žmonės ateina sužinoti kažką nauja. Bibliotekos – tai ne tik vieta, kur ateinama skaityti, pasinaudoti internetu, jose galima aplankyti parodą ar dalyvauti renginiuose – tai vartai į ateitį, todėl 2016-ieji paskelbti Bibliotekų metais. Šia proga Lietuvos bibliotekininkų draugija skaitytojus pakvietė dalyvauti akcijoje ,,Aš skaitau, nes…”. Akcijos tikslas – skatinti skaitymą bei auginti šviesesnę kartą. Studentė Viktorija, kuri tuo metu atliko pedagoginę praktiką Sofijos Kovalevskajos gimnazijoje, bendradarbiaudama su bibliotekos darbuotojais bei mokiniais, sukūrė trumpą filmuką apie knygas ir jų skaitymą. Filmukas buvo išsiųstas ,,Aš skaitau, nes…” akcijos organizatoriams..
Viktorija Mackevič Lietuvos edukologijos universiteto Psichologijos fakulteto 3 kurso studentė, atlieka pedagoginę praktiką Sofijos Kovalevskajos gimnazijoje
Literatūrinė popietė-susitikimas su rašytoju Vytautu Račicku
Vasario 12 dieną mūsų mokyklos bibliotekoje vyko literatūrinė popietė-susitikimas su populiariu vaikų rašytoju Vytautu Račicku. Susitikimui mokiniai kruopščiai ruošėsi ; skaitė V. Račicko knygas , sukūrė filmuką apie Zuiką Padūkėlį ,
pasirinko meniniam skaitymui kelias ištraukas iš pamėgtų šio rašytojo knygų. Visi draugiškai suko galvas, ką įdomaus galėtų rašytojo paklausti. Mokiniams buvo įdomu, kada V. Račickas pradėjo kurti, kuris jo knygų personažas labiausiai
panašus į patį rašytoją, kiek knygų jis yra parašęs….Į visus klausimus V. Račickas mielai atsakė , papasakojo apie savo knygų veikėjų prototipus , apie tai, kas paskatino parašyti vieną ar kitą istoriją….. O po to visus prajuokino, skaitydamas
ištraukas iš savo knygų.
Mokiniai neskubėjo skirstytis net pasibaigus literatūrinės popietės laikui . Prie stalelio su rašytojo knygomis nusidriekė ilgiausia eilė……
Renginys
Pirmokų šventė ,,Kaip tapti skaitytoju?”
Sofijos Kovalevskajos progimnazijoje balandžio 1 dieną vyko jau tradicine tapusi šventė ,,Kaip tapti skaitytoju?” Gyvenime viskas prasideda nuo mažų dalykų: nuo grūdelio – duona, spindulėlio – saulutė, plytelės – namas, o žinios – kiekvieno žmogaus pirmosios knygos, nuo elementoriaus. Mūsų pirmokėliai susirinko aktų salėje pasakyti gražius žodžius tam, kas buvo draugu nuo pat pirmų rugsėjo saulėtų dienelių, kas mokė ne tik skaityti ir rašyti, bet ir auklėjo būti geram, mylėti ir gerbti vyresnius, mokė draugauti. Bibliotekininkės kartu su teatru „Igruška“ paruošė nuostabų vaidinimą. Šventėje mokiniai skaitė eilėraščius, spėjo mįsles, dainavo linksmas daineles. Į šventę atvyko daug svečių. Renginio pabaigoje mokinukams palinkėjo sėkmės mokantis naujų dalykų ir įteikė knygeles užklasiniam skaitymui. Šventė pavyko puikiai. Sėkmės jums!!!!
Bibliotekininkės V. Šubravaja, L. Ovčinikova
Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena
IBBY organizacijos iniciatyva Tarptautinė vaikų knygos diena nuo 1967 m. švenčiama kasmet balandžio 2-ąją – H. Ch. Anderseno gimimo dieną. Šiemet šios šventės rėmėjas – IBBY Brazilijos skyrius.
Kreipimosi į pasaulio skaitytojus autorė rašytoja Luciana Sandori – plačiai žinoma, gausiai apdovanota savo šalyje, jos pavardę rasime ir IBBY Garbės knygoje. Plakato autorius Ziraldo irgi ne tik dailininkas – kaip rašytojas jis net triskart buvo pristatytas Anderseno medaliui, jo knygų išversta į visas Lotynų Amerikos ir kelias kitas užsienio kalbas.
TARPTAUTINĖS VAIKŲ KNYGOS DIENOS KREIPIMASIS
Renginys
Auginkime klasėje savo knygų medį
Knygos gyvena mumyse, atneša mums gyvenimą, taip kaip ir tikros draugystės. Kai kurios yra senos ir išmintingos, kai kurios – jaunos ir energingos, kai kurios liūdnos ir jaudinančios mūsų širdis, o kai kurios priverčiančios jas juoktis. Knygos yra tarsi stiklas, per kurį kiekvienas galime pasižiūrėti į gyvenimą su jų džiaugsmais ir sielvartais. (Amerikiečių vaikų rašytoja Maura Roan McKeegan)
Jau tapo tradicija, kad „Sofijos Kovalevskajos mokyklos mokiniai nebe pirmus metus aktyviai įsitraukia į akciją „Auginkime klasėje savo knygų medį“. Akcijos simbolis yra Knygų medis. Kiekvienai perskaitytai knygai užpildomas medžio lapo formos lapelis su autoriaus pavarde bei knygos pavadinimu ir klijuojamas ant simbolinio medžio. Akcija vyko nuo rugsėjo, o kovo mėnesį buvo paskelbti rezultatai. Kuo mokiniai perskaitė daugiau knygų, tuo jos klasės medis „išaugo”. Kovo 14 d. bibliotekoje mokiniai pristatė savo „Knygų medžius“. Papasakojo kokios knygos jiems labiausiai patiki, apibūdino mėgstamiausius personažus. Dalinosi nuoširdžiais patarimais, kad reikia skaityti knygas, kodėl reikia skaityti, pasidalino įspūdžiais kaip smagu yra skaityti ir kaip skaitymas lavina fantaziją bei suteikia daug teigiamų emocijų. Visi renginio dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais.
Bibliotekininkės L. Ovčinikova, V. Šubravaja
17-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė
2016 m. vasario 25 – 28 dienomis.
Tema: PERSONAŽAS IEŠKO AUTORIAUS
Į literatūrą galime pažiūrėti kaip į nesibaigiančią personažų virtinę: nuo Odisėjo iki J. Joyce’o Blumo, lietuviškoje literatūroje – nuo Žemaitės Vingių Jono, Donelaičio būrų iki R. Gavelio sukurto Vytauto Vargalio ar J.Kunčino Tūlos. Autorius sukuria personažą, o šis – išgarsina jį. Egzistuoja personažų, pakeitusių literatūrą ir jos suvokimą, įtakojusių istoriją ir jos eigą. Daugelis žmonių turi savo mėgstamus personažus, kurie įkvepia. Tačiau yra ir nepelnytai pamirštų ar net nepageidaujamų personažų. Jei praėjusi Vilniaus knygų mugė iškėlė opų detektyvų nerašymo (ir gal neskaitymo) klausimą, žanro nebuvimo problemą, tai 2016 metais kalbėsime apie tai, kokios knygos yra skaitomiausios, kokie personažai lietuviams patraukliausi, o kokios knygos lieka skaitomumo paribiuose? Kaip rašytojai susikalba ir ar susikalba su skaitytojais, gal rašytojai pataikauja savo skaitytojams? Galiausiai, kokių personažų lietuvių literatūroje apstu, o kokių trūksta?
Gal šių metų Vilniaus knygų mugėje neatrastas personažas sutiks savo autorių…
Vilniaus knygų mugė – pagrindinė leidėjų, autorių ir skaitytojų susitikimų ir bendravimo vieta, reikšmingas kultūros renginys Lietuvoje, didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse. Mugėje svarbiausia – tai skaitytojas, autoriai, knygos, bendravimas ir kultūriniai renginiai. Mugės dalyviai – leidyklos, knygų prekybininkai, užsienio šalių kolektyviniai stendai, mokslo institutai, aukštųjų mokyklų leidybos centrai, visuomeninės organizacijos, kultūros centrai, žiniasklaidos priemonės, muziejai ir galerijos, kt. Pagrindinis Vilniaus knygų mugės bruožas – plati kultūrinė programa, kuri per keturias dienas pristato apie 400 įvairaus žanro renginių.
Vilniaus knygos mugės socialinė misija – skaitymo skatinimas.
Mugėje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, mugę per keturias dienas aplanko virš 60 tūkstančių lankytojų. Bendras Vilniaus knygų mugės plotas – virš 12 tūkstančių kv.m. Mugės metu vyksta knygų pristatymai, susitikimai su Lietuvos ir užsienio rašytojais, veikia meno parodos, kūrybinė studija “Tu gali sukurti knygą”, diskusijų klubas, įrengiamos televizijos ir radijo studijos, vyksta filmų peržiūros Knygos kino salėje, poezijos skaitymai Literatų svetainėje, šurmuliuoja amžinai gyvas bukinistų pasažas, kuriame parduodamos senų ir retesnių leidimų knygos, audio įrašai.
Mugės organizatoriai
PARODOS
Kovo 3d.
Tarptautinė rašytojų diena
“Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui – nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga, kuo sušildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais” J. Marcinkevičius
Tarptautinė rašytojų diena švenčiama nuo 1986 metų. Šių metų sausio 12-18 dienomis vyko 48-asis Tarptautinio rašytojų klubo kongresas, kuriame ir buvo nuspręsta kasmet minėti šią šventę.
Poetai turi savo šventę – tarptautinę poezijos dieną, kurią švenčia kovo 21 d., UNESCO sprendimu.
Rašytojų mintys apie save ir kūrybą:
Rašytojas rašo ne todėl, kad jis nori ką nors pasakyti, o todėl, kad jis turi ką pasakyti. (F. S. Ficdžeraldas)
Rašytojui reikia tokios pat narsos kaip kareiviui: pirmasis turi taip mat mažai galvoti apie kritikus kaip antrasis apie ligoninę (Stendalis).
Rašytojas neturi stengtis būti protingesnis už žmogų ir pasaulį. (L. Frankas)
Rašymas – dvasių užkeikimas tikrąja prasme. (F. Kafka)
Rašymas tėra nuosekli ir sąmoninga savižuda, o kiekvienas tikras rašytojas yra menamas savižudis (R.Gavelis)
Tikras rašytojas – tai tas pats, kas senovės pranašas: jis regi aiškiau negu paprasti žmonės. ( A. Čechovas).
Aš – rašytojas. Rašau tai, kas plaukia man iš širdies. Išgyvenęs šiame pasaulyje beveik šešiasdešimt metų, sugebėjau rasti atsakymą į daugelį klausimų, be dviejų: kodėl aš rašau ir kodėl myliu vieną moterį. Ne sykį kamavausi, norėdamas įminti tuos dalykus. Juk yra kitų moterų, daug gražesnių, kodėl kaip tik šita? Nėra atsakymo. Lygiai taip pat ir su rašymu – jeigu aš rašau, tai todėl, kad myliu. Cirilas Kosmačaa
Išlaisvink žmogų ir jis pradės kurti. (A. de Sent Egziuperi)
Įkvėpimas atsiranda tik dirbant. (P. Čaikovskis)
Kovo 14d.
Tarptautinė skaičiaus Pi diena
Kovo 14 dieną matematikai ir jų draugai švenčia tarptautinę skaičiaus pi dieną. Šia proga matematikus ir matematikes dera vaišinti vaisiniais pyragais ir vaišintis patiems, linksmai aptarinėjant matematikos svarbą mūsų kasdieniame gyvenime ir civilizacijos raidoje. Pi diena pradėta švęsti 1989 metais JAV fiziko Larry Shaw iniciatyva. Atsižvelgiant į šios matematinės konstantos išraišką, ją pasiūlyta švęsti kasmet kovo 14 dieną (3,14…), o jei dar tiksliau – šios dienos 15.09 val. (3,14159…) , tad jei dar nepasirūpinote pyragu, yra pakankamai laiko tai padaryti. Kodėl būtent pyragu? Angliškai kalbantiems pi asocijuojasi su žodžiu „pie” (pyragas) ir geometrine jo forma, be to, tai jau tapo tradicija – minėtasis L. Shaw pirmosios pi šventės metu svečius vaišino būtent vaisiniais pyragais. Beje, po 10 metų nuo šios iniciatyvos paskelbimo pi diena JAV tapo oficialia švente: šios šalies Kongreso Atstovų rūmai 2009 m. kovo 12 dieną priėmė rezoliuciją, skelbiančią 2009 m. kovo 14 d. nacionaline pi diena. Taip buvo siekiama pabrėžti matematikos ir ja grindžiamų tiksliųjų mokslų svarbą ir paskatinti jaunimą siekti matematikos studijų. Matematinė konstanta pi reiškia apskritimo ilgio ir jo skersmens santykį. Pi naudojama daugelyje matematinių, inžinerijos ir kitų mokslų formulių, ji laikoma viena svarbiausių matematinių konstantų. Manoma, kad ji buvo naudojama dar žiloje senovėje: kai kurių egiptologų teigimu, nors senovės egiptiečiai nežinojo tikslios pi skaičiaus išraiškos, jie jį naudojo praktikoje, be kita ko ir statydami garsiąsias Gizos piramides. Anksčiausi rašytiniai skaičiaus pi išraiškos istoriniai liudijimai siekia maždaug 1900 m. pr. m. e.: senovės egiptiečiams ir babiloniečiams pavyko jį apskaičiuoti 1 proc. tikslumu. Pi yra iracionalusis skaičius, jo išraiška lygi 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825 34211 70679 82148 08651 32823 06647 09384 46095 50582 23172 53594 08128 48111 74502 84102 70193 85211 05559 64462 29489 54930 38196 44288 10975 66593 34461 28475 64823 37867 83165 27120 19091 45648 56692 34603 … Matematikams jau pavyko nustatyti pi reikšmę bent iki milijono skaičių po kablelio tikslumu, tačiau jo tiksli reikšmė vargu ar kada nors galės būti apskaičiuota, nes šis skaičius neturi pabaigos. Švenčiant tarptautinę skaičiaus pi dieną paprastai neapsieinama be pokštų ir bandymų kitiems pademonstruoti (neretai nesėkmingai) savo loginio protavimo gebėjimus sprendžiant įvairias matematines užduotis.
Kovo 16d.
Knygnešio diena
Šią dieną Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, lietuvių kalbos draudimo metais platinę lietuviškas knygas.
Po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti knygas lietuvių kalba. Nuo 1864 m. visos knygos turėjo būti leidžiamos rusišku raidynu. Lietuviai šiam reikalavimui priešinosi. Iš pradžių už slaptų knygų skaitymą buvo skiriamos nedidelės bausmės, kurias numatė rusų įstatymai. Vėliau, kai buvo pradėti leisti laikraščiai ir prasidėjo griežta agitacija prieš valdžios rusinamąsias priemones, slaptųjų raštų priežiūra buvo pavesta administracijos organams. Jiems buvo suteikta teisė bausti nusikaltėlius, konfiskuoti bei deginti raštus. Žandarai savo darbą atliko itin uoliai: 1891 – 1893 m. vien tik sieną saugoję žandarai konfiskavo 37 718 lietuviškų knygų ir laikraščių; 1900 – 1902 m. – 56 182. Į tą skaičių neįtrauktos tos knygos, kurios buvo rastos ir konfiskuotos visoje Lietuvoje.
Kovo 21d.
Pasaulinė Poezijos diena
“Poezija: kai eilėraštyje lieka ne rankų, o širdies šešėlis”
(Justinas Marcinkevičius)
1999 metais UNESCO organizacija nutarė kovo 21 paskelbti Pasauline Poezijos diena. Diena, skirta švęsti visų poetų pasiekimus.
Ar žinojote, jog poezija kilo iš liaudies šokių? O seniausias poetais yra laikomi Homeras, Pindaras bei Heziodas. Visame pasaulyje šiandien vyks įvairūs renginiai, seminarai, konferencijos, mokymai, festivaliai. Juk teigiama, kad poetai savo kūryba gali sukurti geresnį pasaulį. Poezijos dienos minėjimu siekiama ir skaitymo skatinimo, rašymo, leidybos bei poezijos kūrimo mokymo visame pasaulyje.
Šiandien yra ir Tarptautinė miego diena, bet siūlau nesnausti, o griebti pirmą pasitaikiusią arba savo mėgstamiausią poezijos knygą į rankas ir pasimėgauti žodžių galia. Aš šią dieną švęsiu kartu su savo meile – poetu Vladu Šimkumi bei jo eilėmis.
SKAITYTOJO EVOLIUCIJA
Skaitytojau, kol tu dar nebuvai
išaugęs ir išprusęs, ir patyręs,
prie savo jambų, oi, kaip nelengvai
turėjo plūktis Viljamas Šekspyras.
Net mylimos vadinti stirnele
anais laikais poetai nesiryžo –
visi sujudę būtų – olialia!
Iškart byla už amoralų ryšį.
Todėl ir buvo vengiama kadais,
dainuojant ar visuomenei, ar šeimai,
vadinti daiktus netikrais vardais.
Dabar tarytum priešingai išeina.
Dabar, skaitytojau, tu nieko prieš,
kai rašom: „Žydras ir geltonas puodas“, –
užtai kaip nemaloniai ausį rėš
nereikalingai pavartotas „juodas“.
Dabar mane tu perpranti tuojau
iš pusės žodžio ar mažiau kaip pusės…
Skaitytojau, bet aš prisibijau:
nejaugi tapsi dar labiau išprusęs?
Jei tavo skonis ir toliau lavės,
man teks kas metai leisti tuščią knygą.
Tas pats pripažinimas ir šlovė,
tai kam dar spaustuvėms bildėt už dyka?!
Bent kiek palauk, taip sparčiai nebeauk
ar tyčia kartais apsimesk ribotas –
Bijau, kad aš pradėsiu atrofuotis
iš baimės pasakyti tau per daug!
Vladas Šimkus. Bitės pabėgėlės: Eilėraščiai – Vilnius: Vaga, 1973.